LINKEDINCOMMENTMORE

FIRST ROUND

Friday, June 11

At Johannesburg, Soccer City

South Africa vs. Mexico,9 a.m. (ESPN)

At Cape Town, South Africa

Uruguay vs. France, 1:30 p.m. (ESPN)

Saturday, June 12

At Port Elizabeth, South Africa

South Korea vs. Greece, 6:30 a.m. (ESPN)

At Johannesburg, Ellis Park

Argentina vs. Nigeria,9 a.m. (ESPN)

At Rustenburg, South Africa

England vs. United States, 1:30 p.m. (ABC)

Sunday, June 13

At Polokwane, South Africa

Algeria vs. Slovenia, 6:30 a.m. (ESPN)

At Pretoria, South Africa

Serbia vs. Ghana,9 a.m. (ESPN)

At Durban, South Africa

Germany vs. Australia, 1:30 p.m. (ABC)

Monday, June 14

At Johannesburg, Soccer City

Netherlands vs. Denmark, 6:30 a.m. (ESPN)

At Bloemfontein, South Africa

Japan vs. Cameroon,9 a.m. (ESPN)

At Cape Town, South Africa

Italy vs. Paraguay, 1:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, June 15

At Rustenburg, South Africa

New Zealand vs. Slovakia, 6:30 a.m. (ESPN)

At Port Elizabeth, South Africa

Ivory Coast vs. Portugal,9 a.m. (ESPN)

At Johannesburg, Ellis Park

Brazil vs. North Korea, 1:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, June 16

At Nelspruit, South Africa

Honduras vs. Chile, 6:30 a.m. (ESPN)

At Durban, South Africa

Spain vs. Switzerland,9 a.m. (ESPN)

At Pretoria, South Africa

South Africa vs. Uruguay, 1:30 p.m. (ESPN)

Thursday, June 17

At Johannesburg, Soccer City

Argentina vs. South Korea, 6:30 a.m. (ESPN)

At Bloemfontein, South Africa

Nigeria vs. Greece,9 a.m. (ESPN)

At Polokwane, South Africa

Mexico vs. France, 1:30 p.m. (ESPN2)

Friday, June 18

At Port Elizabeth, South Africa

Germany vs. Serbia, 6:30 a.m. (ESPN)

At Johannesburg, Ellis Park

United States vs. Slovenia,9 a.m. (ESPN)

At Cape Town, South Africa

England vs. Algeria, 1:30 p.m. (ESPN2)

Saturday, June 19

At Durban, South Africa

Netherlands vs. Japan, 6:30 a.m. (ESPN)

At Rustenburg, South Africa

Australia vs. Ghana,9 a.m. (ESPN)

At Pretoria, South Africa

Denmark vs. Cameroon, 1:30 p.m. (ABC)

Sunday, June 20

At Bloemfontein, South Africa

Paraguay vs. Slovakia, 6:30 a.m. (ESPN)

At Nelspruit, South Africa

Italy vs. New Zealand,9 a.m. (ESPN)

At Johannesburg, Soccer City

Brazil vs. Ivory Coast, 1:30 p.m. (ABC)

Monday, June 21

At Cape Town, South Africa

North Korea vs. Portugal, 6:30 a.m. (ESPN)

At Port Elizabeth, South Africa

Switzerland vs. Chile,9 a.m. (ESPN)

At Johannesburg, Ellis Park

Spain vs. Honduras, 1:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, June 22

At Rustenburg, South Africa

Mexico vs. Uruguay,9 a.m. (ESPN)

At Bloemfontein, South Africa

France vs. South Africa,9 a.m. (ESPN2)

At Durban, South Africa

Nigeria vs. South Korea, 1:30 p.m. (ESPN2)

At Polokwane, South Africa

Greece vs. Argentina, 1:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, June 23

At Port Elizabeth, South Africa

Slovenia vs. England,9 a.m. (ESPN2)

At Pretoria, South Africa

United States vs. Algeria,9 a.m.

At Johannesburg, Soccer City

Ghana vs. Germany, 1:30 p.m. (ESPN)

At Nelspruit, South Africa

Australia vs. Serbia, 1:30 p.m. (ESPN2)

Thursday, June 24

At Johannesburg, Ellis Park

Slovakia vs. Italy,10 a.m. (ESPN)

At Polokwane, South Africa

Paraguay vs. New Zealand,9 a.m. (ESPN2)

At Rustenburg, South Africa

Denmark vs. Japan, 1:30 p.m. (ESPN)

At Cape Town, South Africa

Cameroon vs. Netherlands, 1:30 p.m. (ESPN2)

Friday, June 25

At Durban, South Africa

Portugal vs. Brazil,9 a.m. (ESPN)

At Nelspruit, South Africa

North Korea vs. Ivory Coast,9 a.m. (ESPN2)

At Pretoria, South Africa

Chile vs. Spain, 1:30 p.m. (ESPN)

At Bloemfontein, South Africa

Switzerland vs. Honduras, 1:30 p.m. (ESPN2)

SECOND ROUND

Saturday, June 26

Match 49

At Port Elizabeth, South Africa

Group A winner vs. Group B second place,9 a.m. (ESPN)

Match 50

At Rustenburg, South Africa

Group C winner vs. Group D second place, 1:30 p.m. (ABC)

Sunday, June 27

Match 51

At Bloemfontein, South Africa

Group D winner vs. Group C second place,9 a.m. (ESPN)

Match 52

At Johannesburg, Soccer City

Group B winner vs. Group A second place, 1:30 p.m. (ABC)

Monday, June 28

Match 53

At Durban, South Africa

Group E winner vs. Group F second place,9 a.m. (ESPN)

Match 54

At Johannesburg, Ellis Park

Group G winner vs. Group H second place, 1:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, June 29

Match 55

At Pretoria, South Africa

Group F winner vs. Group E second place,9 a.m. (ESPN)

Match 56

At Cape Town, South Africa

Group H winner vs. Group G second place, 1:30 p.m. (ESPN)

QUARTERFINALS

Friday, July 2

Match 57

At Port Elizabeth, South Africa

Match 53 winner vs. Match 54 winner,9 a.m. (ESPN)

Match 58

At Johannesburg, Soccer City

Match 49 winner vs. Match 50 winner, 1:30 p.m. (ESPN)

Saturday, July 3

Match 59

At Cape Town, South Africa

Match 52 winner vs. Match 51 winner,9 a.m. (ABC)

Match 60

At Johannesburg, Ellis Park

Match 55 winner vs. Match 56 winner, 1:30 p.m. (ABC)

SEMIFINALS

Tuesday, July 6

At Cape Town, South Africa

Match 58 winner vs. Match 57 winner, 1:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, July 7

At Durban, South Africa

Match 59 winner vs. Match 60 winner, 1:30 p.m. (ESPN)

THIRD PLACE

Saturday, July 10

At Port Elizabeth, South Africa

Semifinal losers, 1:30 p.m. (ABC)

FINAL

Sunday, July 11

At Johannesburg, Soccer City

Semifinal winners, 1:30 p.m. (ABC)

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.khou.com/story/sports/2014/07/11/11322076/