Conference Tournament Glances

Print
Email
|

Associated Press

Posted on March 14, 2014 at 1:00 AM

All Times EDT
America East Conference
At SEFCU Arena
Albany, N.Y.
First Round
Saturday, March 8

Vermont 77, New Hampshire 60

Albany (N.Y.) 86, UMBC 56

Stony Brook 80, Maine 54

Hartford 69, Binghamton 42

Semifinals
Sunday, March 9

Albany (N.Y.) 67, Vermont 58

Stony Brook 69, Hartford 64

Championship
At Higher-Seeded Team
Saturday, March 15

Albany (N.Y.) at Stony Brook, 11:30 a.m.

American Athletic Conference
At FedEx Forum
Memphis, Tenn.
First Round
Wednesday, March 12

Rutgers 72, Soumth Florida 68

UCF 94, Temple 90, 2OT

Quarterfinals
Thursday, March 13

Houston 68, SMU 64

Louisville 92, Rutgers 31

Cincinnati 61, UCF 58

UConn 72, Memphis 53

Semifinals
Friday, March 14

Houston vs. Louisville, 7 p.m.

Cincinnati vs. UConn, 9:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Wednesday, March 12

Wake Forest 81, Notre Dame 69

Miami 57, Virginia Tech 53

Georgia Tech 73, Boston College 70, OT

Second Round
Thursday, March 13

Florida State 67, Maryland 65

Pittsburgh 84, Wake Forest 55

N.C. State 67, Miami 58

Clemson 69, Georgia Tech 65, OT

Quarterfinals
Friday, March 14

Virginia vs. Florida State, Noon

North Carolina vs. Pittsburgh, 2:30 p.m.

Syracuse vs. N.C. State, 7 p.m.

Duke vs. Clemson, 9:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

Virginia-Florida State winner vs. North Carolina-Pittsburgh winner, 1 p.m.

Syracuse_N.C. State winner vs. Duke_Clemson winner, 3:30 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

Atlantic Sun Conference
At Campus Sites
First Round
Tuesday, March 4

Mercer 85, Jacksonville 64

Florida Gulf Coast 77, Stetson 55

South Carolina-Upstate 80, North Florida 74

ETSU 89, Lipscomb 88, 2OT

Semifinals
Thursday, March 6

Florida Gulf Coast 69, ETSU 64

Mercer 78, South Carolina-Upstate 75, 2OT

Championship
Sunday, March 9

Mercer 68, Florida Gulf Coast 60

Atlantic 10 Conference
At The Barclays Center
Brooklyn, N.Y.
First Round
Wednesday, March 12

Fordham 70, George Mason 67

Second Roundm
Thursday, March 13

St. Bonaventure 82, La Salle 72

Dayton 87, Fordham 74

Richmond 76, Duquesne 64

UMass 65, Rhode Island 61

Quarterfinals
Friday, March 14

Saint Louis vs. St. Bonaventure, Noon

Saint Joseph's vs. Dayton, 2:30 p.m.

VCU vs. Richmond, 6:30 p.m.

George Washington vs. UMass, 9 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

Saint Louis-St. Bonaventure winner vs. Saint Joseph's-Dayton winner, 1:30 p.m.

VCU_Richmond winner vs. George Washington_UMass winner, 4 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

Big East Conference
At Madison Square Garden
New York
First Round
Wednesday, March 12

Seton Hall 51, Butler 50

DePaul 60, Georgetown 56

Quarterfinals
Thursday, March 13

Seton Hall 64, Villanova 63

Providence 79, St. John's 74

Creighton 84, DePaul 62

Xavier 68, Marquette 65

Semifinals
Friday, March 14

Seton Hall vs. Providence, 7 p.m.

Creighton vs. Xavier, 9:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 8:30 p.m.

Big Sky Conference
At The Dee Events Center
Ogden, Utah
First Round
Thursday, March 13

North Dakota 79, Sacramento State 76

Northern Colorado 62, Northern Arizona 60

Portland State 70, Montana 63

Semifinals
Friday, March 14

North Dakota vs. Portland State, 6:30 p.m.

Weber State vs. Northern Colorado, 9 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 8 p.m.

Big South Conference
At The HTC Center
Conway, S.C.
First Round
Wednesday, March 5

Winthrop 77, Liberty 65

Radford 78, Presbyterian 73

Charleston Southern 81, Campbell 71

Gardner-Webb 81, Longwood 65

Quarterfinals
Friday, March 7

Winthrop 62, High Point 60

UNC Asheville 96, Radford 87

Coastal Carolina 73, Charleston Southern 68, 2OT

VMI 90, Gardner-Webb 77

Semifinals
Saturday, March 8

Winthrop 80, UNC Asheville 79

Coastal Carolina 66, VMI 62

Championship
Sunday, March 9

Coastal Carolina 76, Winthrop 61

Big Ten Conference
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
First Round
Thursday, March 13

Illinois 64, Indiana 54

Ohio State 63, Purdue 61

Minnesota 63, Penn State 56

Northwestern 67, Iowa 62

Quarterfinals
Friday, March 14

Michigan vs. Illinois, Noon

Nebraska vs. Ohio State, 2:25 p.m.

Wisconsin vs. Minnesota, 6:30 p.m.

Michigan State vs. Northwestern, 8:55 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

Michigan-Illinois winner vs. Nebraska-Ohio State winner, 1:40 p.m.

Wisconsin_Minnesota winner vs. Michigan State-Northwestern winner, 4:05 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 3:30 p.m.

Big 12 Conference
At The Sprint Center
Kansas City, Mo.
First Round
Wednesday, March 12

Oklahoma State 80, Texas Tech 62

Baylor 76, TCU 68

Quarterfinals
Thursday, March 13

Iowa State 91, Kansas State 85

Kansas 77, Oklahoma State 70, OT

Baylor 78, Oklahoma 73

Texas 66, West Virginia 49

Semifinals
Friday, March 14

Iowa State vs. Kansas, 7 p.m.

Baylor vs. Texas, 9:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 9 p.m.

Big West Conference
At The Honda Center
Anaheim, Calif.
First Round
Thursday, March 13

Cal Poly 69, UC Santa Barbara 38

Long Beach State 66, Cal State Fullerton 56

UC Irvine 63, UC Riverside 43

Cal State Northridge 87, Hawaii 84, OT

Semifinals
Friday, March 14

Long Beach State vs. Cal Poly, 9:30 p.m.

UC Irvine vs. Cal State-Northridge, Mid

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 10:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Baltimore Arena
First Round
Friday, March 7

Hofstra 78, UNC Wilmington 70

Quarterfinals
Saturday, March 8

Delaware 87, Hofstra 76

Northeastern 90, Drexel 81

Towson 80, James Madison 71

William & Mary 70, College of Charleston 59

Semifinals
Sunday, March 9

Delaware 87, Northeastern 74

William & Mary 75, Towson 71

Championship
Monday, March 10

Delaware 75, William & Mary 74

Conference USA
At The Don Haskins Center
El Paso, Texas
First Round
Tuesday, March 11

North Texas 63, Rice 62, OT

Marshall 63, FAU 59

East Carolina 79, UTSA 76

Second Round
Wednesday, March 12

Tulane 66, North Texas 61

Old Dominion 73, Marshall 58

UTEP 77, East Carolina 68

Charlotte 80, UAB 70

Quarterfinals
Thursday, March 13

Tulsa 70, Tulane 49

Middle Tennessee 62, Old Dominion 48

Southern Miss. 64, UTEP 56

Louisiana Tech 86, Charlotte 65

Semifinals
Friday, March 14

Tulsa vs. Middle Tennessee, 4 p.m.

Southern Miss. vs. Louisiana Tech, 6:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 11:35 a.m.

Horizon League
First Round
Tuesday, March 4

Oakland 96, Youngstown State 92, OT

Valparaiso 73, Illinois-Chicago 63

Milwaukee 83, Detroit 73

At The Resch Center
Green Bay, Wis.
Second Round
Friday, March 7

Wright State 73, Oakland 57

Milwaukee 74, Valparaiso 57

Semifinals
Saturday, March 8

Wright State 68, Cleveland State 63

Milwaukee 73, Green Bay 66, OT

Championship
Tuesday, March 11

Milwaukee 69, Wright State 63

Metro Atlantic Athletic Conference
At MassMutual Center
Springfield, Mass.
First Round
Thursday, March 6

Rider 71, Monmouth (N.J.) 60

Saint Peter's 65, Fairfield 62, OT

Marist 66, Niagara 62

Quarterfinals
Saturday, March 8

Iona 94, Rider 71

Canisius 71, Siena 65

Manhattan 72, Saint Peter' 58

Quinnipiac 89, Marist 80

Semifinals
Sunday, March 9

Iona 75, Canisius 72

Manhattan 87, Quinnipiac 68

Championship
Monday, March 10

Manhattan 71, Iona 68

Mid-American Conference
First Round
Monday, March 10

Ohio 76, Ball State 64

Miami (Ohio) 71, Kent State 64

Eastern Michigan 72, Central Michigan 60

Northern Illinois 54, Bowling Green 51, OT

At Quicken Loans Arena
Cleveland
Second Round
Wednesday, March 12

Ohio 63, Miami (Ohio) 55

Eastern Michigan 53, Northern Illinois 48

Third Round
Thursday, March 13

Akron 83, Ohio, 77

Eastern Michigan 69, Buffalo 64

Semifinals
Friday, March 14

Western Michigan vs. Akron, 6:30 p.m.

Toledo vs. Eastern Michigan, 9 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6:30 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk Scope
Norfolk, Va.
First Round
Monday, March 10

Norfolk State 78, Maryland-Eastern Shore 74

Savannah State 61, South Carolina State 47

Tuesday, March 11

Howard 53, North Carolina A&T 47

Coppin State 75, Bethune-Cookman 68

Florida A&M 65, Delaware State 61

Quarterfinals
Wednesday, March 12

North Carolina Central 92, Howard 46

Coppin State 83, Hampton 77

Thursday, March 13

Morgan State 81, Florida A&M 68

Norfolk State 57, Savannah State 47

Semifinals
Friday, March 14

North Carolina Central vs. Norfolk State, 6 p.m.

Coppin State vs. Morgan State, 8:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6 p.m.

Missouri Valley Conference
At Scottrade Center
St. Louis
First Round
Thursday, March 6

Evansville 69, Drake 61

Loyola of Chicago 74, Bradley 72

Quarterfinals
Friday, March 7

Wichita State 80, Evansville 58

Missouri State 53, Illinois State 48

Indiana State 75, Loyola of Chicago 62

Southern Illinois 63, Northern Iowa 58

Semifinals
Saturday, March 8

Wichita State 67, Missouri State 42

Indiana State 62, Southern Illinois 59

Championship
Sunday, March 9

Wichita State 83, Indiana State 69

Mountain West Conference
At The Thomas & Mack Center
Las Vegas
First Round
Wednesday, March 12

Utah State 73, Colorado State 69

Fresno State 61, Air Force 59

Boise State 83, San Jose State 52

Quarterfinals
Thursday, March 13

San Diego State 73, Utah State 39

UNLV 71, Wyoming 67

New Mexico 93, Fresno State 77

Boise State 75, Nevada 62

Semifinals
Friday, March 14

San Diego State vs. UNLV, 9 p.m.

New Mexico vs. Boise State, 11:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
First Round
Wednesday, March 5

Robert Morris 60, Fairleigh Dickinson 53

Wagner 83, CCSU 59

St. Francis (Pa.) 55, Bryant 54

Mount St. Mary's 72, St. Francis (N.Y.) 71

Semifinals
Saturday, March 8

Mount St. Mary's 77, Wagner 72

Robert Morris 60, St. Francis (Pa.) 57

Championship
Tuesday, March 11

Mount St. Mary's 88, Robert Morris 71

Ohio Valley Conference
At Municipal Auditorium
Nashville, Tenn.
First Round
Wednesday, March 5

Tennessee Tech 74, SIU Edwardsville 67

Southeast Missouri 79, Eastern Illinois 61

Second Round
Thursday, March 6

Morehead State 76, Tennessee Tech 61

Eastern Kentucky 84, Southeast Missouri 76

Semifinals
Friday, March 7

Belmont 86, Morehead State 63

Eastern Kentucky 86, Murray State 83

Championship
Saturday, March 8

Eastern Kentucky 79, Belmont 73

Pacific-12 Conference
At MGM Grand Garden Arena
Las Vegas
First Round
Wednesday, March 12

Utah 67, Washington 61

Colorado 59, Southern Cal 56

Oregon 88, Oregon State 74

Stanford 74, Washington State 63

Quarterfinals
Thursday, March 13

Arizona 71, Utah 39

Colorado 59, California 56

UCLA 82, Oregon 63

Stanford 79, Arizona State 58

Semifinals
Friday, March 14

Arizona vs. Colorado, 9 p.m.

UCLA vs. Stanford, 11:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6 p.m.

Patriot League
At Campus Sites
First Round
Monday, March 3

Colgate 57, Navy 51

Lafayette 84, Loyola (Md.) 71

Quarterfinals
Wednesday, March 5

Boston University 91, Lafayette 54

Army 72, Bucknell 71

Holy Cross 54, Lehigh 48

American 59, Colgate 50

Semifinals
Saturday, March 8

Boston University 91, Army 70

American 57, Holy Cross 46

Championship
Wednesday, March 12

American 55, Boston University 36

Southeastern Conference
At The Georgia Dome
Atlanta
First Round
Wednesday, March 12

South Carolina 74, Auburn 56

Mississippi State 82, Vanderbilt 68

Second Round
Thursday, March 13

Missouri 91, Texas A&M 83, 2OT

South Carolina 71, Arkansas 69

LSU 68, Alabama 56

Mississippi 78, Mississippi State 66

Quarterfinals
Friday, March 14

Florida vs. Missouri, 1 p.m.

Tennessee vs. South Carolina, 3:25 p.m.

Kentucky vs. LSU, 7 p.m.

Georgia vs. Mississippi, 9:25 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

Florida-Missouri winner vs. Tennessee-South Carolina winner, 1 p.m.

Kentucky_LSU winner vs. Georgia_Mississippi winner, 3:25 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 3:15 p.m.

Southern Conference
At U.S. Cellular Center
Asheville, N.C.
First Round
Friday, March 7

Samford 70, Appalachian State 56

Georgia Southern 65, Furman 50

The Citadel 86, UNC Greensboro 76

Quarterfinals
Saturday, March 8

Davidson 77, Samford 54

Western Carolina 66, Elon 64

Georgia Southern 62, Chattanooga 55

Wofford 68, The Citadel 51

Semifinals
Sunday, March 9

Western Carolina 99, Davidson 97, OT

Wofford 71, Georgia Southern 57

Championship
Monday, March 10

Wofford 56, Western Carolina 53

Southland Conference
At The Leonard E. Merrell Center
Katy, Texas
First Round
Wednesday, March 12

Nicholls State 71, Southeastern Louisiana 64

Oral Roberts 66, McNeese State 62

Second Round
Thursday, March 13

Northwestern State 88, Nicholls State 72

Sam Houston State 70, Oral Roberts 61

Semifinals
Friday, March 14

Stephen F. Austin vs. Northwestern State, 6 p.m.

Texas A&M-Corpus Christi vs. Sam Houston State, 8:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 8:30 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At The Toyota Center
Houston
First Round
Tuesday, March 11

Grambling State 84, Jackson State 75

Prairie View 79, MVSU 63

Quarterfinals
Wednesday, March 12

Texas Southern 79, Grambling State 54

Prairie View 64, Southern University 46

Thursday, March 13

Alabama State 64, Alcorn State 51

Alabama A&M 69, Arkansas-Pine Bluff 50

Semifinals
Friday, March 14

Texas Southern vs. Alabama State, 3:30 p.m.

Prairie View vs. Alabama A&M, 9:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 4:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls Arena
Sioux Falls, S.D.
First Round
Saturday, March 8

IPFW 85, IUPUI 47

Sunday, March 9

Denver 71, South Dakota 55

South Dakota State 71, Western Illinois 50

Semifinals
Monday, March 10

North Dakota State 83, Denver 48

IPFW 64, South Dakota State 60

Championship
Tuesday, March 11

North Dakota State 60, IPFW 57

Sun Belt Conference
At Lakefront Arena
New Orleans
First Round
Thursday, March 13

UALR 74, Troy 61

Texas-Arlington 68, Louisiana-Monroe 65

Second Round
Friday, March 14

Arkansas State vs. UALR, 7 p.m.

Louisiana-Lafayette vs. Texas-Arlington, 9:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

Georgia State vs. Arkansas State_UALR winner, 3 p.m.

Western Kentucky vs. Louisiana-Lafayette_Texas-Arlington winner, 5:30 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Thursday, March 6

Loyola Marymount 67, Portland 64

Santa Clara 81, Pacific 64

Quarterfinals
Saturday, March 8

San Francisco 69, San Diego 60

BYU 85, Loyola Marymount 74

Gonzaga 77, Santa Clara 75

Saint Mary's 80, Pepperdine 69

Semifinals
Monday, March 10

Gonzaga 70, Saint Mary's 54

BYU 79, San Francisco 77, OT

Championship
Tuesday, March 11

Gonzaga 75, BYU 64

Western Athletic Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Thursday, March 13

Utah Valley 83, Texas-Pan American 63

Idaho 73, UMKC 70

Cal State Bakersfield 67, Chicago State 62

New Mexico State 70, Seattle 68

Semifinals
Friday, March 14

Utah Valley vs. Idaho, 9 p.m.

Cal State Bakersfield vs. New Mexico State, 11:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 10 p.m.

Print
Email
|