AP Top 10 HS Football: How they fared

Print
Email
|

by Associated Press

khou.com

Posted on October 21, 2011 at 11:27 PM

Updated Saturday, Oct 22 at 12:08 PM

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A

1.            Allen (8-0) beat Lewisville Marcus 38-35.

2.            Katy (8-0) beat Houston Memorial 45-0.

3.            DeSoto (8-0) beat Mesquite Horn 59-53.

4.            Euless Trinity (9-0) beat Grapevine 38-0.

5.            Cibolo Steele (8-0) beat Converse Judson 34-20.

6.            Southlake Carroll (8-0) beat Keller Central 24-21.

7.            Dallas Skyline (8-0) beat Dallas Sunset 45-0.

8.            Longview (6-1) vs. North Mesquite, Friday.

9.            Port Arthur Memorial (8-0) beat Beaumont West Brook 32-27.

10.          Round Rock Westwood (8-0) beat Georgetown 38-17.

  

Class 4A

1.            Lake Travis (8-0) beat Leander Rouse 62-19.

2.            Denton Ryan (8-0) beat Denton 45-7.

3.            Brenham (8-0) beat Houston Northbrook 52-0.

4.            Smithson Valley (8-0) beat Clemens 42-12.

5.            Dallas Highland Park (8-0) beat McKinney North 31-0.

6.            Port Lavaca Calhoun (8-0) beat Victoria West 54-6.

7.            Manvel (8-0) beat Texas City 42-14.

8.            Pearland Dawson (8-0) idle.

9.            Cedar Park (7-1) idle.

10.          Stephenville (7-1) beat Killeen 37-33.

  

Class 3A

1.            Tyler Chapel Hill (8-0) vs. Rusk, Friday.

2.            Wimberley (7-0) beat Fredericksburg 35-14.

3.            Henderson (7-0) at Carthage, Friday.

4.            Coldspring-Oakhurst (8-0) idle.

5.            Gilmer (8-0) beat Longview Spring Hill 43-7.

6.            Celina (7-0) idle.

7.            Alvarado (8-0) beat Venus 71-0.

8.            West Columbia (9-0) beat Palacios 48-3.

9.            Argyle (6-1) at Gainesville, Friday.

10.          Lindale (6-1) vs. Van, Friday.

  

Class 2A

1.            Refugio (8-0) beat Premont 73-0.

2.            Idalou (6-1) vs. Forsan, Friday.

3.            Hempstead (8-0) beat Hitchcock 32-12.

4.            Rogers (8-0) beat Jarrell 68-14.

5.            New Boston (6-1) at Queen City, Friday.

6.            Wall (8-0) at Denver City, Friday.

7.            Godley (6-1) at Whitney, Friday.

8.            Eastland (9-0) beat Comanche 54-14.

9.            Schulenburg (7-1) beat Wallis Brazos 38-7.

10.          Daingerfield (5-2) at Redwater, Friday.

  

Class 1A

1.            Ganado (8-0) idle.

2.            Tenaha (7-0) at Beckville, Friday.

3.            Mason (8-0) beat Big Lake Reagan County 65-6.

4.            Muenster (7-0) vs. Valley View, Friday.

5.            Albany (8-0) idle.

6.            Garrison (6-1) at Grapeland, Friday.

7.            Windthorst (7-1) beat Electra 63-15.

8.            Wellington (8-0) at Claude, Friday.

9.            Clarksville (7-1) beat Quinlan Boles 47-0.

10.          Price Carlisle (8-0) beat Big Sandy 43-6.

Print
Email
|