Class 6A Region/District Allignment

Class 6A Region/District Allignment

Class 6A Region/District Allignment

Print
Email
|

by Daniel Gotera / KHOU 11 Sports

khou.com

Posted on February 3, 2014 at 5:09 PM

Updated Tuesday, Feb 4 at 11:52 PM

AUSTIN – On Monday, the University Interscholastic League announced Realignment and reclassification for the 2014-2016 school years. The news included the creation of Class 6, which includes the schools with the highest enrollment in the state.

To view the new Conference 6A, click here.  Below is a full list of teams with the Houston-area districts in bold.

CLASS 6ª
 

Region 1
 

District 1
El Paso Americas
El Paso Coronado
El Paso Eastwood
El Paso El Dorado
El Paso Franklin
El Paso Montwood
El Paso Socorro
 

District 2
Amarillo
Amarillo Tascosa
Lubbock Coronado
Lubbock Monterey
Wolfforth Frenship
 

District 3
Abilene
Midland
Midland Lee
Odessa
Odessa Permian
San Angelo Central
 

District 4
Arlington
Arlington Bowie
Arlington Houston
Arlington Lamar
Arlington Martin
Fort Worth Young
Womens Leadership *
Ft Worth Paschal
North Crowley
Weatherford
 

District 5
Denton Guyer
Denton Ryan
Keller
Keller Central
Keller Fossil Ridge
Keller Timber Creek
Northwest
Northwest Nelson
 

District 6
Allen
Lewisville
Lewisville Flower Mound
Lewisville Hebron
Lewisville Marcus
McKinney Boyd
Plano
Plano East
Plano West
 

District 7
Colleyville Heritage
Coppell
Euless Trinity
Haltom City Haltom
Hurst Bell
N Richland Hills
Richland
Southlake Carroll
 

District 8
Cedar Hill
De Soto
Duncanville
Grand Prairie
Mansfield
Midlothian
South Grand Prairie
 

Region 2
 

District 9
Carrollton Turner
Dallas Jesuit
Dallas Skyline
Dallas Sunset
Dallas White
Irving
Irving MacArthur
Irving Nimitz
 

District 10
Dallas Highland Park
Mesquite
Mesquite Horn
North Mesquite
Richardson
Richardson Berkner
Richardson Lake
Highlands
Richardson Pearce
 

District 11
Garland
Garland Lakeview Cent
Garland Naaman Forest
Garland Rowlett
Garland Sachse
North Garland
Rockwall
Tyler Lee
 

District 12
Belton
Copperas Cove
Killeen
Killeen Ellison
Killeen Harker Heights
Killeen Shoemaker
Waco Midway
 

District 13
Leander Rouse
Pflugerville
Pflugerville Hendrickson
Round Rock
Round Rock McNeil
Round Rock Stony Pt.
Round Rock Westwood
RR Cedar Ridge
 

District 14
Austin
Austin Akins
Austin Anderson
Austin Bowie
Austin Lake Travis
Austin Westlake
Buda Hays
Del Valle
Kyle Lehman
 

District 15
Klein
Klein Collins
Klein Forest
Klein Oak
Montgomery
Spring
Dekaney
Westfield

 

District 16
Conroe
Oak Ridge
The Woodlands
College Park
Atascocita
Kingwood
Summer Creek

 

Region 3
 

District 17
Cypress Creek
Cypress Fair
Cypress Falls
Cypress Lakes
Cypress Ranch
Cypress Ridge
Cypress Springs
Cypress Woods
Jersey Village
Langham Creek

 

District 18
Aldine
Davis
Eisenhower
MacArthur
Memorial
Nimitz
Northbrook

 

District 19
Strake Jesuit
Katy
Cinco Ranch
Mayde Creek
Morton Ranch
Seven Lakes
Taylor
Tompkins

 

District 20
Bellaire
Chavez
Lamar
Math Science & Tech
Milby
Reagan
Westbury
Westside

 

District 21
Baytown Sterling
Beaumont West Brook
Channelview
Deer Park
North Shore
La Porte
Port Arthur Memorial

 

District 22
Alvin
Manvel
Pasadena
Dobie
Pasadena Memorial
Rayburn
South Houston
Pearland
Dawson

 

District 23
Elsik
Hastings
Alief Taylor
Fort Bend Austin
Clements
Dulles
Hightower
Kempner
Travis

 

District 24
Clute Brazoswood
Dickinson
Friendswood
Frndswd Clear Brook
Houston Clear Lake
LC Clear Creek
LC Clear Falls
LC Clear Springs

 

Region 4
 

District 25
Cibolo Steele
Comal Canyon
Comal Smithson Valley
Converse Judson
New Braunfels
San Antonio Wagner
Schertz Clemens
 

District 26
San Antonio Churchill
San Antonio Johnson
San Antonio Lee
San Antonio MacArthur
San Antonio Madison
San Antonio Reagan
San Antonio Roosevelt
 

District 27
Northside Brandeis
Northside Brennan
Northside Clark
Northside Holmes
Northside Jay
Northside Marshall
Northside O’Connor
Northside Stevens
Northside Taft
Northside Warren
 

District 28
Corpus Christi Carroll
Corpus Christi King
Corpus Christi Ray
San Antonio E. Central
San Antonio Southwest
South San Antonio
 

District 29
Del Rio
Eagle Pass
Laredo Alexander
Laredo Johnson
Laredo United
Laredo United South
 

District 30
La Joya
La Joya Juarez-Lincoln
La Joya Palmview
McAllen
McAllen Memorial
McAllen Rowe
Mission
 

District 31
Edinburg
Edinburg Economedes
Edinburg North
PSJA Memorial
PSJA North
Weslaco
Weslaco East
 

District 32
Brownsville Hanna
Brownsville Lopez
Brownsville Rivera
Brownsville Veterans
Memorial
Harlingen
Harlingen South
Los Fresnos
San Benito


 

Print
Email
|